Zvládni cudzí jazyk na jednotku!

Uč sa hravou formou.  Ak ťa niečo baví a máš k tomu vytvorený pozitívny vzťah, bude to pre teba ľahšie. Nebudeš to brať ako povinnosť. Či už ide o pozeranie filmov, počúvanie hudby, čítanie kníh alebo konverzácie cez rôzne sociálne siete s cudzincami, pokiaľ to miluješ, rob to! Nie je nič lepšie, ako sa učiť nenásilnou formou. Zároveň sa budeš venovať svojím koníčkom a spojíš tak príjemne s užitočným.

slovník

Ak sa ti cudzí jazyk nepáči, no musíš sa ho učiť kvôli práci alebo škole, skús nájsť na ňom to krásne a motivovať sa. Napríklad sa musíš učiť francúzštinu na univerzite, no z duše ju neznášaš. Sadni si jeden večer za stôl a popremýšľaj, čo by si z tohto jazyka mohol vyťažiť pre seba. Bude to neskôr prínos pre tvoju budúcu kariéru? Alebo sa v nej lepšíš kvôli priemeru a získaš štipendium? Možno to bude len pár slov a fráz, ktoré ťa zaujímajú a na zvyšok sa vykašleš. Ver mi, že keď si v tom jazyku nájdeš aspoň jedno pozitívum, bude to lepšie ako nič.
Pravidelnosť. Učiť sa cudzíjazyk je ako vyformovať si sval. Ak cvičíš každý deň a deň si oddýchneš, nič sa nedeje. Rovnako je to i v tomto prípade. Jazyk musíš cvičiť každý deň, stačí aj polhodinu. Ak to bude navyše robiť nenásilnou formou (ako sme uviedli vyššie), bude z toho pravidelná zábava a nakoniec si tak zvykneš, že to ani nebudeš vnímať ako niečo nezvyčajné. Za odmenu o pár mesiacov uvidíš pokroky, ktoré ťa určite budú motivovať v pokračovaní ďalej.

angličtina

Počúvaj, počúvaj, počúvaj. Uvedom si, že aj malé dieťa sa materinský jazyk učí počúvaním, ktorý následne opakuje. Rovnako to funguje i s učením sa iného jazyka. Musíš si napočúvať výslovnosť, jednotlivé slová, frázy, vety a napokon texty. Nie len že si tak slovíčka rýchlejšie zapamätáš, dôležitá je i výslovnosť. Je potrebné počúvať niekoľko nahrávok, najlepšie, ak ťa aspoň trošku bude téma baviť. Je zbytočnosť nútiť sa do počúvania nahrávok týkajúcich sa geografie, ak ťa to vôbec nezaujíma. Veríme však, že počúvanie je základ a ďalej si môžeš trénovať konverzácie, ktoré ťa určite posunú omnoho ďalej.