Nezabúdajte na svoje IQ. Aj to sa dá zvyšovať

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že inteligenčný koeficient má 4 stupne. Rôzne zdroje uvádzajú rozdielny počet. Ľudia s IQ od 90 do 110 sa zaradzujú do normálnej skupiny, IQ od 110 do 130 sa nazýva vyššia kategória. Ďalším stupňom je kategória blízka k testovej genialite- 130 až 140. Osoby s inteligenčným koeficientom nad 140 sú považované za géniov.

meditace
 
IQ stúpa s vekom. Dobrou správou je, že na ňom môžeme pracovať i my sami.
Kvízyhlavolamy patria do skupiny aktivít, ktorá výrazne napomáha k zvyšovaniu IQ. Dá sa povedať, že si pri nich doslova precvičujete mozog. Mozgové závity, ktoré dostávajú pravidelne zabrať, dokážu zároveň omnoho lepšie zvládať duševnú a psychickú záťaž.
Pri kartových hrách rozvíjate svoje duševné schopnosti. Najlepšie je, ak ich budete hrať vo väčšej skupine ľudí. Zároveň sa tým budete venovať rozvoju sociálnych vzťahov.

Súčasťou inteligenčného koeficientu je taktiež slovná zásoba a všeobecný rozhľad. čím väčší rozhľad, tým vyššie IQ a to isté platí i pre slovnú zásobu. Preto je dobré, ak budete čítať všetko čo sa dá. Ak vás nebavia knihy, nevadí. Postačia časopisy, články na internete, v najhoršom prípade i reklamné letáky.

učení

Technológie dnes napredujú míľovými krokmi. Nezaostávajte za nimi. Ak odmietate všetko nové len zo zásady, nerobíte dobre. Keď svoj mozog učíte stále niečo nové, vaše IQ rastie svetelnou rýchlosťou. V prípade, že ovládate bežné úkony ako je práca s internetom, smartfónom, tabletom a inými technologickými vymoženosťami, učte sa nové veci zámerne. Nainštalujte si sami aplikáciu, alebo nový program do počítača.

Televíziumnoho ľudí odsudzuje. Jej sledovanie však nášmu mozgu taktiež pomáha.
Nemusí ísť iba o program v televízií.  Počítajú sa aj filmy, dokumenty a videá na internete.
Stres nie je dobrý. Každý sa však raz za čas dostane do nejakej tej stresovej situácie.
Nesnažte sa tomu však vyhýbať, naopak naučte sa so stresom pracovať. Aj to totiž prispieva k zvyšovaniu IQ. 
 
čokoláda

Na IQ pôsobí i prostredie a strava.
Našim mozgovým závitom prospieva skôr chlad, ako teplo. Nepriamym dôkazom je napríklad to, že severské krajiny dokážu napredovať omnoho rýchlejšie, ako tie s teplým podnebím. Preto svoj domov zbytočne nevykurujte. 17 až 21 stupňov celzia je ideálne rozpätie teploty. V noci by sa mala pohybovať len okolo pätnástich stupňov.
Čokoládastojí za vylučovaním hormónov, ktoré nám prinášajú príjemné pocity. Keď je náš mozog v pohode, ľahšie sa mu pracuje. Dôležitou zložkou potravy, ktorá priamo vplýva na našu inteligenciu je taktiež jód a to dokonca i v prenatálnom vývine.