Zistite svoju spotrebu

Pojem energetický certifikát je v dnešnej dobe skloňovaný čoraz častejšie. Dôvodom sú najmä energie, ktoré neustále rastú. Ako vám ale s energiami pomôže energetický certifikát? Energetický certifikát nemá priamo vplyv na výšku vašej spotreby v domácnosti, ale dokáže odhaliť a poukázať na miesta, kde míňate energie viac, ako je vhodné. Odborníci vám pomocou modernej technológie, v podobe termo kamery zamerajú miesta, kde máte spotrebu energie a odhalia, v akej výške využívate vykurovanie či ohrev vody. Pri meraní spotreby sa zameriava najmä na technológie a ich spotrebu.

vykurovanie

Určite ste už počuli o možnosť použiť v domácnosti tepelné čerpadlo, vzduchotechniku, podlahové kúrenie či iný typ úsporného telesa zabezpečujúceho vykurovanie. Áno, ide o úsporné technológie, čo znamená, že majú oveľa nižšiu spotrebu energie, ako sme zvyknutí pri plynovom či elektrickom kotle. Nižšia spotreba znamená samozrejme aj nižšie mesačné náklady na chod domácnosti. Je dôležité, aby si toto ľudia uvedomili skôr, ako sa rozhodujú pre výber vykurovacieho telesa na základe cenovej ponuky. Návratnosť pri tepelnom čerpadle či vzduchotechnike sa vám vráti do niekoľkých rokov.

energetický certifikát

Energetická certifikácia budov je možnosť, ako spoznať svoju domácnosť z hľadiska energií. A to najmä pri starších nehnuteľnostiach. Staré domy používajú zastaralé spôsoby na vykurovanie, čo sa odzrkadlí aj na vysokých poplatkoch. Práve naopak, novostavby, ktoré si dali na spotrebe záležať majú nízko nákladovú domácnosť a mesačne môžu ušetriť aj stovky Eur. V prípade novostavieb je však podľa novej legislatívy energetický certifikát už samozrejmosťou. Ide o zachovanie energetickej triedy A0, čo je trieda s nízkou spotrebou energie. A práve energetický certifikát musíte použiť ako doklad o spotrebe energie a dosiahnutí energetickej triedy pri kolaudácii.