Nebojte sa ohňa

Strach a obavy má asi každý človek, sme predsa citiace bytosti a fóbie nám nie sú cudzie. Niekto sa bojí výšok, niekto myší či malých priestorov, ale dôležité je s tým bojovať a nedať sa strachom ovládnuť. Ale na druhej strane je dobré, že máme aj tieto pocity, pretože nás nútia byť ostražitejšími.

chlapec

Bojujeme s ním asi všetci, nikto sa mu nevyhne, možno je niekto z nás voči strachu odolnejší a menej si ho pripúšťa, ale v živote sa s ním stretneme aspoň raz všetci. Brániť sa mu nedá, je silnejší ako my a dokáže nás ovládnuť úplne celých. No na druhej strane, ak by sme mu všetci podľahli, asi by sa ľudstvo neposunulo až tam, kde sa v súčasnosti nachádza, lebo priekopnícke vynálezy si vyžadovali, a to si priznajme, naozaj riadnu dávku odvahy. Hovorí sa, že boj so strachom spočíva v tom, že človek sa ho snaží poraziť presne tým, čoho sa bojí. To znamená, že ak sa bojíte výšok, treba skočiť bungee jumping a tak ho prekonať, no ak máte strach z ohňa, zaobstarajte si protipožiarne dvere.

boj

Pomáha aj pozitívne myslenie

Kto sa bojí vody, mal by začať plávať. Ľahko sa to hovorí, ale také jednoduché to asi nebude. Prekonať ten prvotný pocit je naozaj ťažké, ale ak toto zvládnete, to najťažšie máte za sebou. Treba už len vytrvať a ďalej na tom pracovať, je to dôležité pre osobný pocit každého človeka, posilní to jeho vieru v seba, vo svoje možnosti a silu bojovať. No dôležitým faktorom je predovšetkým pozitívne myslenie, znamená to nepripúšťať si, že by sa mi niečo zlé mohlo prihodiť.

Obavy a zodpovednosť idú ruka v ruke

Čo vás nezabije, to vás posilní. Kúsok pravdy na tom bude, ak budete obavám a strachu čeliť s víťazným koncom, budete opäť o čosi odolnejší a sebavedomejší vo viere, že sa to dá zvládnuť. Každý ďalší taký víťazný pocit vás posunie k myšlienke, že toho, čo vám naháňa strach, je čoraz menej a bojovať s tým nie je až také nemožné, ako ste si doteraz mysleli. Mať strach znamená do určitej miery aj to, že človek pociťuje zodpovednosť za to, ako koná vo vzťahu k ostatným, že mu nie je ľahostajné, aký bude mať jeho konanie dopad na okolie, čo je v konečnom dôsledku vlastne pozitívne. Tak vám prajem veľa šťastia v boji so strachom.