Umelá inteligencia


Inteligencia je niečo prirodzené, to čo je už v nás a dá sa ďalej rozvíjať. Inteligenciu si nemôžme kúpiť alebo požičať. Umelú inteligenciu si už však kúpiť môžeme. Neznamená to, že by sa nám náš mozog vymenil za niečo umelé, ten ostane vždy tam kde sa momentálne nachádza. Umelou inteligenciou môžeme nazvať aj prístroj, na ktorom čítate tento článok. Môže to byť smartfón, tablet, počítač alebo notebook. Všetky tieto prístroje sú vytvorené a naprogramované človekom na to, aby nám ľuďom uľahčovali existenciu na tejto Zemi.

robot

Vývoj umelej inteligencie doposiaľ

Umelá inteligencia sa každým dňom zlepšuje a vynovuje. Jej vývoj už nezastavíme. Ostáva nám len čakať, čo ďalej bude. Veľa ľudí si pod pojmom „umelá inteligencia“ predstaví práve roboty. Tie sú súčasťou nášho sveta od 70-tich rokov minulého storočia. Neboli však v takej podobe ako si ich dnes predstavujeme my. Bol to obyčajný stroj. Slovo robot použil prvý krát Karel Čapek vo svojom literárnom diele a pritom vtedy ešte neexistoval ani jeden robot. Je tak možné povedať, že predpovedal budúcnosť.

inteligence

Ako to bude ďalej pokračovať?

Mnohí vedci predpokladajú, že umelá inteligencia sa stane neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Vraj aj všetky zariadenia (bežné zariadenie, ktoré dnes s umelou inteligenciou nemajú nič spoločné) budú prepojené a napríklad šuflík na ponožky bude hlásiť práčke, že má dať oprať ponožky, pretože v šuflíku ich už veľa neostáva. Bez nášho pričinenia budú vraj naše zariadenia komunikovať navzájom pre náš pohodlnejší život. Natíska sa však otázka, čo mi budeme vtedy robiť? Keď za nás pomaly všetko budú robiť naše roboty a zariadenia? Ostáva nám len dúfať, že si nás roboty nechajú a nebudú chcieť vyhubiť ľudstvo. Pretože by to bol dosť veľký paradox vzhľadom na to, že my ako ľudia sme ich vytvorili.