Považujete násilie vo filmoch či videohrách za nemorálne? Pozrite sa na našich predkov

Vráťme sa ďaleko do doby, kedy ešte neexistovala televízna zábava, nieto ešte internet, wi-fi, či chytré telefóny. Možno sa pýtate, ako sa teda ľudia v tej dobe zabávali?

voják

Ľudia boli ľuďmi a mali podobné záľuby, aké máme i my dnes. Rozdiel je v tom, že ich realizácia a tvorba mala inú, dosť odlišnú podobu. Na začiatok spomeňme, že miesto televízneho programu, seriálov či filmov sa tvorili príbehy, ktoré sa premietali tou najjednoduchšou formou, čiže slovom. Niektoré sa mohli zakladať na skutočných udalostiach, iné boli legendy a takisto vzniklo veľa vymyslených príbehov. No dôležité bolo, že týmto spôsobom sa ľudia dokázali plnohodnotne zabaviť a oddýchnuť si. Ale myslíte si, že vtedy ešte neexistovala túžba po hororovom a niekedy dokonca brutálne akčnom zážitku? Povesti, príbehy a legendy našich prastarých otcov neboli iba optimistické a krásne, v deji figurovalo prekvapivo brutálne násilie. Pokiaľ my neveríte, prečítajte si knižky od Pavla Dobšinského, ktorý tieto poviedky našich starých predkov vlastnoručne počúval, zbieral a následne zapisoval. Nad ich násilím a hororovou pointou sa Vám prevráti žalúdok i dnes, v dobe filmov s rozlíšením 4K.

No takáto činnosť bola absolútnym neviniatkom, nakoľko šlo iba o zväčša vymyslené príbehy a tie predsa nikomu neublížili, snáď len ich fiktívnym postavám. Úplne iná situácia bola vo vzdialenom Ríme, kde sa túžba po akčnom násilí presadila do nespochybniteľnej reality v podobe Kolosea a gladiátorov. Krv a brutalita v priamom prenose, live, naživo, bez počítačových či iných efektov. Všetko bolo reálne odporné, no ľudom sa to páčilo a toto „športové podujatie“ považovali za významnú a zábavnú spoločenskú udalosť. Gladiátori, predchodcovia profesionálnych športovcov? Určite, no s oveľa, oveľa horším živobytím.

samopal

A pokiaľ sa priblížime k dobe, kedy už síce existovala TV, no vtedajší mediálny obsah mladých nezaujímal, svoju túžbu kojili zakladaním pouličných gangov, pravidelným násilím a krádežami.
• Pointa tohto článku tak znie, je skutočne také zlé, ak sa dnešní ľudia zabávajú pri akčných videohrách či sledovaním hororového filmu?