Doba plastová

Niekedy si ale ani neuvedomujeme vo všetko spadá do technickej oblasti. Nie je to len mechanika, fyzika či programové modelovanie. Niekoľko odborov je zameraných na materiály okolo nás.  Keby nebolo technikov, nemali by sme väčšinu vecí okolo nás. Neoficiálne sa hovorí, že práve žijeme v dobe plastov. A je to skutočne tak. Polyméry rozdeľujeme na plasty a gumu.

plast
 
Plasty              Množstvo ľudí si pod slovom polyméry predstavuje práve plasty. Je to všetko okolo nás čomu hovoríme umelá hmota. Pre ľudstvo sú najvýznamnejšie Polyetylén, z ktorého sa vyrábajú sáčky a fólie, Polyvinylchlorid známy tiež ako PVC a Popypropylén používaný na izolácie či kancelársky materiál. Do skupiny polymérov patrí tiež polystyrén. Pre ľudstvo sú výhodné, vzhľadom na ich cenu, ale neuvedomujeme si, ako pôsobia na naše životné prostredie a zdravie. Malá časť takýchto látok je recyklovateľná a preto sa hromadia skládky aj mimo označených miest. Pre ľudský organizmus tiež nie sú najlepšou voľbou. Minerálna voda skladovaná v plastových fľašiach, na ktorú pôsobí priame slnečné žiarenie, obsahuje nebezpečné rakovinotvorné látky. Tiež by sme nemali rozmrazovať mäso na plastových táckach v mikrovlnke.

odpadky
 
 
Guma              Výrobky z gumy sú najčastejšie používané na podlahové krytiny, tesnenia či výrobu lepidiel. Najväčšiu časť ale samozrejme zastrešuje výroba pneumatík. V priemysloch sa tiež vyrábajú dopravné pásy a možno ste ani nevedeli, že kvalitná podrážka na topánkach má podobné zloženie práve ako vaša pneumatika. Základnou zložkou je kaučuk. Pre dosiahnutie potrebných vlastnosti sa využíva prírodný alebo syntetický. Prírodný kaučuk sa získava so stromov v Malajzii či Thajsku. Synteticky sa vyrába umelo v laboratóriách. Problémom súčasnosti všeobecne pri polyméroch býva ich recyklovateľnosť. Po celom svete sa zhromažďuje veľké množstvo pneumatík či tašiek a je len otázkou času, kedy nám ťaží problematika začne ničiť krajinu.