AKO VYTVORIŤ BOHATÝ KVETINOVÝ ZÁHON


Na vytvorenie záhonov si vždy vyberajte rastliny, ktorým vyhovuje pôda vo vašej záhrade.
 
Existujú prekrásne rastliny vhodné do vápenatej aj kyslej pôdy.Tienisté miesta sú fajn pre bujné rastliny s okrasnými listami, paprade a mnoho druhov ľalií. Na suchých miestach sa zase bude dariť bylinám zo striebristými listami a aromatickým bylinkám ale aj ľanovníkom a jukám.

zahrada
 
Výber miesta
Pri plánovaní záhonu sa vždy presvedčte či harmonizuje zo zvyškom záhrady. Napríklad jednostranný záhon nie je vždy ľahké udržiavať pretože prístup zozadu je ťažký. Zadná stena alebo plot často odberajú svetlo čo zapríčiňuje vytiahnutý vzrast. Živý plot v pozadí môže rastlinám odoberať živiny, preto medzi ním a záhonom nechajte cca 50 cm medzeru.
 
Jednoduché tvaryzáhonov vyzerajú najlepšie a dobre sa udržiavajú. Pravidelné tvary s obdĺžnikovým alebo kruhovým pôdorysom sú vhodné skôr do záhrad formálneho štýlu, zatiaľ čo menej formálne záhony so zvlnenými okrajmi pristanú skôr do záhrad prírodného rázu.

tulipány
 
Výber rastlín
Skôr ako si objednáte alebo kúpite rastliny, je vhodné si nakresliť plánik na papier. Pri plánovaní berte do úvahy aj farby a myslite aj na to aby ste mali stály pohľad na listy a kvety. Pamätajte aj na podmienky vašej záhrady-tieň, slnko a polohu.
 
Všeobecne platí, že najvyššie rastliny by mali byť umiestnené v zadnej časti jednostranného záhona alebo do stredu záhona v tvare ostrova.
 
Rastlinys extrémne rýchlym alebo naopak pomalým rastom oddeľte aby neutlačili ostatné prípadne aby sa úplne nestratili.
 
V malých záhradách nie je rozumné pestovať vysoké stromy alebo rozložité kry ale po pergolách alebo prístreškoch sa môžu ťahaťpopínavé rastliny.

slunečnice
 
Hra farieb
Pomocou farieb môžete vytvoriť ilúzie. Biele a svetlé farby dominujú v noci. Odtiene modrej a fialovej sa zdajú byť omnoho vzdialenejšie ako odtiene jasnočervenej, žltej a oranžovej.
Keď umiestnite tieto teplejšie farby bližšie k domu a nejasné modré kvety ďalej bude sa vám celý záhon zdať väčší ako v skutočnosti je a spolu s ním aj celá záhrada.