Ako na záhrade pestovať materinu dúšku

Materina dúška patrí k bylinkám, ktoré môžete využiť pri varení, v kozmetike, ale taktiež v ľudovom liečiteľstve. U nás, táto bylina rastie aj vo voľnej prírode, takže ju môžete pokojne pestovať aj na vašej záhrade. Prvou možnosťou je oddeliť kúsok trsu niekde z lúky, druhou jej kúpa. V druhom prípade, však budete pestovať trošku iný druh, ktorý je vhodný vyslovene do kuchyne.

bylinky
 
Dúška z lúky
 
Ak sa rozhodnete pre tento „divoký“ druh, vždy odoberte len kúsok rastliny, ideálne z jej bočnej časti. Aj keď ide o veľmi odolnú rastlinku, snažte sa ju poškodiť čo najmenej, aby mohla na lúke pekne krásne rásť aj naďalej. Materina dúška vám porastie aj z odrezkov, takže ju nemusíte ihneď vykopávať, aj keď tento spôsob je istejší.
 
Aký je medzi nimi rozdiel
 
V prípade rastlín z voľnej prírody ide o Thymus serpyllum. Dúška tymianová, ktorú dostanete v obchode je Thymus vulgaris. Medzi týmito dvoma druhmi nie je extrémne veľkú rozdiel. Materina dúška sa hodí skôr na prípravu liečivých čajov, no a dúška tymianová ako korenie do jedál. Druhá spomínaná je totiž o niečo viac aromatickejšia. Stretnúť sa s ňou môžete aj pod názvom tymian.
 
Dospelá, alebo zo semien
 
Ak sa rozhodnete pre pestovanie dúšky tymianovej, môžete si kúpiť už dospelú rastlinku, ktorú presadíte na záhradu, alebo siahnuť po semenách. Pestovanie z výsevu je však časovo náročné a nie vždy sa aj dočkáte šťastného konca.

tymián
 
Pestovanie
 
Oba druhy pochádzajú z južnejších oblastí, takže pre svoj rast potrebujú vyslovene veľa tepla a slnka. Nesaďte ich preto do klasickej bylinkovej záhrady. Vyhovuje im skôr piesčitá a suchá pôda. Tieto rastliny neznášajú nadmerné zalievanie. Urobíte najlepšie, ak si ich vysadíte niekde, kde celý deň páli slnko. Rastliny polievajte len raz za čas.  Počas zimy, môžete rastliny pokojne nechať na záhone, pretože mráz im nerobí problém.