Z rodinného domu urobili v Budmericiach malú rodinnú usadlosť

Prečo je možné hovoriť o usadlosti? Priestor je zložený z viacerých častí, ktoré plnia samostatné funkcie. Jednoznačne tu možno odlíšiť obytný priestor od ateliéru. Okrem toho tu nájdeme samostatnú garáž, záhradný sklad a detský domček. Spomínané bloky sa od seba odlišujú nielen vzhľadom a veľkosťou, ale aj významom.

domky

Hlavný dom má tvar hranolu, ktorý pokrýva pultová strecha. Obvodné múry sú vytvorené z tehál a dreva. V tejto budove nájdeme spálňu, hygienické zariadenie, komoru, čitáreň a schodisko.

Je možné, že pohľadom zvonku pôsobí obydlie všedným, ba až chladným dojmom, ale zdanie často klame. Vnútrajšok vplýva na návštevníkom pozitívne, na čom majú zásluhu rôzne vtipné estetické detaily spolu s masívnym drevom. Vďaka tomuto máte miestami dojem, že ste vošli do horskej chaty a nie do rodinného sídla. Takéto dispozičné riešenie pôsobí dobrým dojmom hlavne na najmladších návštevníkov.
Vďaka niektorým detailom je rodinné sídlo zariadené inak, než sme mnohí z nás zvyknutí. Veľké okno umiestnené rovno nad kuchynskou linkou v kuchyni má praktický význam pri príprave jedál.

Využitím prírodného svetla pri varení sa znižuje spotreba elektrickej energie. Iná energia vychádza aj z priestorov v obývačke. Nájdete tu Kachle, rebrík, sieťku, hojdačku, obnaženú murovanú tehlu. Jednotlivé budovy komplexu spájajú terasy, ktoré umožňujú užitočne tráviť voľný čas.

terasa

Jav, kedy sa z rodinného domu stala rodinná usadlosť je na Slovensku zriedkavý. Predmetný domov dokáže dokonale plniť všetky funkcie, ktoré majú byť pre rodinné obydlie typické. Vďaka vysokej estetickej úrovni si myslím, že by v budúcnosti mohol slúžiť aj na rekreačné účely, čo by rodine zabezpečilo vedľajší príjem. Povedzte, koľkí sa môžeme pochváliť podobným úspechom? Nie nadarmo sa hovorí, ako si kto ustelie, tak aj bude spať. Nepochybujem o tom, že bytové riešenie rodiny v obci Budmerice sa stane inšpiráciou aj pre iných architektov.