Veľkolepé mramorové podlahy

Kamenné prírodné materiály sa už aj minulosti uplatňovali v exteriérovej a interiérovej architektúre. Najmä mramor a žula boli synonymom luxusu a bohatstva. Už v antickom Grécku mramorové stĺpy podopierali monumentálne stavby a chrámy. Mramorové podlahy sa zachovali dodnes a sú svedectvom niekoľko tisícročnej histórie.

taj-mahal-3132348_640

Mramor je prírodný materiál, hornina, ktorý prechádza postupnou zmenou. Pri pôsobení tepla a tlaku sa postupne vyvíja až dosiahne svoju formu. Pôsobením času sa v ňom nachádza menšie množstvo iných minerálov ako napríklad kremeň a sľuda. Tieto ho vyfarbujú a dávajú mu neskutočne veľa farebných odtieňov.

Vo všeobecnosti je mramor mimoriadne odolný voči akýmkoľvek vplyvom. Je nenáročný na údržbu http://www.mariuspedersen.cz/cs/o-marius-pedersen/sluzby/30.shtml a práve preto je mimoriadne obľúbený aj v moderných domácnostiach.

Mramorová podlaha je zárukou luxusu, elegancie a maximálnej funkčnosti. Pri realizácii mramorových podláh je dôležité dodržať technologické pravidlo – mramorové dosky musia pochádzať z jedného bloku, aby správne do seba zapadali. Štýlovo v interiéri pôsobia aj mramorové doplnky ako napríklad steny, stoly svietniky, ktoré vkusne dopĺňajú interiér.

abu-dhabi-3930214_640

Pri voľbe správnej mramorovej podlahy je dôležité zvoliť správny odtieň. Ten musí korešpondovať s farbou stien alebo obkladu a vybavenia priestoru. Mramorová podlaha je sama o sebe doplnok, preto sa odporúča minimalistické vybavenie interiéru. Najvhodnejšími materiálmi sú sklo a kov – odrážajú eleganciu mramoru. Drevené doplnky pôsobia nemotorne až nevkusne.

Mramorová podlaha môže mať rôzne vzory. Tu treba takisto zvoliť správnu harmóniu, aby vynikol v prvom rade pôvodný kamenný materiál.

Mramor má neskutočne veľa podôb, rôzne žilkovanie, rozmanitú farebnosť a preto je ideálnym materiálom do akéhokoľvek priestoru. Moderná architektúra so s obľubou využíva. Renesancia mramoru je späť.