Syntetická farba na nerezovom zábradlí – ako ju opatrne odstrániť

Nerezové zábradlie https://lmmont.sk/nerezove-zabradlia/ nie je najlacnejšie, preto by ste si na neho mali dávať pozor. Netvrdím, že okolo neho máte chodiť ako okolo maľovaného vajca, no trošku ohľaduplného prístupu, jednoducho nezaškodí. K týmto riadkom ma inšpirovala malá nehoda s rozliatou farbou na nerezovej oceli. Asi je vám jasné, že nerezové zábradlie netreba natierať žiadnym farbami ani lakmi na kov. Tento materiál sa postará sám o seba.Tmavé zábradlie, biela plachta a pohár vína.jpg
My sme si zábradlie nechali namontovať na schody. Neviem, ako to môjmu milovanému napadlo, ale jedného dňa začal syntetickou farbou natierať železný kryt, ktorý sa nachádzal na strope nad schodmi. Čo si neviem úplne vysvetliť, je to, že mu asi tak pol litra farby nakvapkalo rovno na nové zábradlie. Farba pekne uschla a nešla dole.

Raz ku nám na návštevu prišla moja svokra. Je to puntičkárka, akú ste ešte nestretli a nevideli. Veľmi rada upratuje aj u nás. Ja som si zvykla, nerobí to so žiadnymi urážkami, proste sa úplne na rovinu priznáva, že má úchylku. Vychádzame spolu výborne, takže nech si upratuje koľko chce. Keď zbadala tie fľaky od farby, okamžite vzala vedro s vodou a pustila sa do práce. Vedro s vodou by nebolo to najhoršie čo urobila. Ona si na pomoc vzala drátenku.
Musím vám to opisovať? Ak máte drez z nerezovej ocele, čo asi máte, tak by ste mali vedieť, ako taká nerez vyzerá, keď sa začne drať s niečím kovovým, teda s niečím, ako je napríklad drátenka.

Presne tak vyzeralo aj naše zábradlie, zaplatili sme si firmu, ktorá škrabance odstránila a zvyšné fľaky od farby som vyčistila už správne. Chcete vedieť, ako sa to robí správne? Nejako takto:
Farebné spreje poukladané vedľa seba.jpg

  • Nikdy nešúchať
  • Použite riedidlo, toulén alebo benzín
  • Farbu odstraňuje len jemnou handričkou a pomalými krúživými pohybmi
  • Vyhnite sa akýmkoľvek drátenkám a iným drsným pomôckam na upratovanie
  • Snažte sa pri nerezovom zábradlí, nepracovať so žiadnou syntetickou farbou, ani s ničím iným, čo nejde umyť