Prečo zaradiť levanduľu do každodenného života?

Krásna fialová rastlina, ktorá kvitne v lete a včielky ju priam zbožňujú. Nádherne rozvoniava, čo napomáha mnohých problémom, avšak jej omamná vôňa je len príjemným plusom, oproti všetkým magickým účinkom, ktoré nám dokáže ďalej poskytovať!

modelka.jpg

Levanduľa má blahodarný vplyv a účinky nie len na naše fyzické zdravie, pretože dokáže pomáhať a dokonca aj predchádzať mnohým problémom, ale má výborný vplyv aj na našu psychiku, pre ktorú funguje ako slabšie prírodné antidepresívum. Nie je teda len krásna a voňavá, neteší len naše oči, ale aj našu celkovú pohodu v podobe zdravia.
Využívať sa dá v domácnosti všemožnými spôsobmi. Od nepamäti sa je výhonky strihajú, a z nich sa viažu krásne kytice, ktoré urobia s vášho domova skutočný domov plný radosti a nezabudnuteľnej vône. Ak si doma teda pestujete túto rastlinku, v jej najväčšom rozkvitne ju nezabudnite ostrihať, dávajte však pozor na množstvo hmyzu, ktorý sa v jej blízkosti neustále počas dňa pohybuje ako sú včielky, osy, ale aj menej škodné motýle. Oveľa vhodnejšie je ju teda strihať navečer, kedy všetok hmyz už odlieta, alebo si vybrať chladnejší, letný deň, kľudne aj taký keď trochu prší, lebo vtedy hmyz nelieta.

levandule.jpg

Kvety ostrihajte do miesta, kde budú o malú chvíľu kvitnúť ďalšie a teda z miesta, kde sú dole dva podlhovasté listy. Takýmto spôsobom rastline uľahčíte ďalšie kvitnutie. Keď ju celú ostriháte, nezabudnite ju poriadne poliať a tým jej zaručíte ďalší rozkvet. Práve z dôvodu kvitnutia je vhodné levanduľu strihať na začiatku leta. Ostrihané výhonky môžete zviazať šnúrkou do kytičiek a následne dať kytice vysušiť, aby vám dlho vydržali a krásne voňali počas celého roka.
Môžete si z nej tiež vyrobiť napríklad olej, ktorý je výborný na mnohé veci, ako napríklad bolesť hlavy, pri nespavosti, ale aj pre jeho veľmi intenzívne upokojujúce účinky, ktoré sú vhodné najmä na denné používanie pri starostlivosti o pokožku.