Papierové lietadlá

Už celkom malé deti si robia z papiera jednoduché lietadielka a súťažia, ktoré ďalej doletí. Let je niečo fascinujúce. Hľadiac na oblohu často závidíme vtákom ich nádherné plachtenie po oblohe, Čudujeme sa ako s ľahkosťou a gráciou sa pohybujú vysoko nad nami. Či len by sme radi aspoň na chvíľku mohli vzlietnuť a pozrieť sa na ľudský svet z vtáčej perspektívy.
Prvé papierové lietadielka sú často z obyčajných novinových papierov. Rôznych veľkostí, ale spravidla rovnakého tvaru. Tvaru, ktorý pripomína vtáka na oblohe. No nechce vzlietnuť až tak vysoko. Sotva do výšky 1 m nad nami. Toto motivuje chlapcov vytvoriť niečo, čo bude lietať :

letadla

  • Dlhšie
  • Vyššie

Vždy sa hľadá inšpirácia iba v prírode. Tak ako vták by chcelo veru vedieť lietať každé lietadlo.
S vekom prichádzajú nové, pevnejšie papierové lietadlá –
Papierové vrstvy sú hrubšie, často lepením vrstvené. Dokonalý aerodynamický tvar sa snažíme mať aj patrične hladký a preto povrch natierame bezfarebným lakom.
Táto záľuba sa často stane koníčkom na celý život. V modelárskych potrebách je dostatok modelov, ktoré je možné poskladať. Sú z rôznych materiálov. Z papiera, z plastov, z dreva.

papírové létání

Lietadlo má byť ale ľahké ako pierko, aby krásne plachtilo vzduchom. Papier je preto celkom určite tým ideálnym materiálom. Moje prvé vážne lietadlo malo trup z rolky od toaletného papiera a krídla zo skladaného papiera. Otec mal doma „ striebrenku“ a tak lietadlo získalo nádhernú striebornú farbu. Celá ulica mi závidela. Dodnes mám tento model na poličke na čestnom mieste vedľa sofistikovanejších modelov z plastu na diaľkové ovládanie a s nostalgiou spomínam na krásne modelárske chvíle v krúžku mladých modelárov, kde sme získali celoživotnú lásku k modelom.
Dajte svojím deťom šancu prežiť rovnako krásne chvíle a pomôžte im vytvoriť prvé modely lietadiel.