Papier

Papier ako taký pozná asi každý z nás. Môže byť celkom obyčajný ako napríklad kancelársky papier alebo zošit v škole. No môže byť aj celkom nevyhnutný, ako napríklad toaletný papier. A aj úplne výnimočný a cenný, ako sú napríklad peniaze. Samozrejme, že nie sú úplne zo stopercentného papiera, ale prímes z neho tam je. Papier nás stretáva na každom kroku nášho života. A dokonca si ho vieme vyrobiť aj doma.

textura

Ako na to ? Čo potrebujeme?

Na výrobu papiera potrebujeme novinový papier. Veď letáky do schránky chodia isto aj vám. Ak aj nie, tak sa dajú vyzdvihnúť v obchodoch. Ďalej budeme potrebovať sieťku, trošku tekutého lepidla (ale nie je to nevyhnutné, len trochu spevní papier), ponorný mixér, veľa handier, hubky, bavlnenú handru, na ktorej sa bude sušiť, nejakú nádobu – najlepšie plech.

Novinový papier si natrháme na kúsky a namočíme do vody. Najlepšie bude, ak ho tam necháme močiť aj 24 hodín, aby sa potom dobre mixoval. Po rozmočení ho teda poriadne rozmixujeme na hladkú kašu. Túto kašu potom vylejeme na plech, prípadne dáme do lavóra a pridáme ešte trochu vody. Zoberieme sieťku a podoberieme danú hmotu, tak aby sa nám zachytila na sieťke. Najlepšie sa to robí, keď si sieťku dáme do nejakého starého rámika a pripínačmi upevníme. Ale tiež to nie je podmienka, pretože sa to dá aj tak, aj tak.

Sieťku s papierom odtlačíme na bavlnenú plachtu a hubkou z nej odoberáme prílišnú vodu. Handra nám slúži na prípadné kvapky okolo, ktorých určite nebude málo, pretože aj pri mojom prvom pokuse to nebola žiadna sláva. No vy môžete byť celkom kľudne výnimka. Tak keď tak pre istotu, veď múdry človek sa učí na chybách druhých a nie na svojich. Potom z papiera odoberieme jemne sieťku a môžeme ho dať sušiť. To, či ho dáte sušiť vodorovne alebo ho zavesíte aj s handrou je už na vás.

pozadí

Prípadne si do papierovej hmoty môžete pridať aj nejakú škoricu, kakao alebo bylinky. Kreativite sa medze nekladú. Výsledný papier je o niečo bledší ako papierová hmota. V mojom prípade to bolo o dosť bledšie, preto sa nebojte, že vám vyjde papier nevábnej farby, akej je aj papierová hmota.