Obyčajná voda je neobyčajná

Voda je najzákladnejšou podmienkou života na našej planéte. A napriek tomu si ju nevážime, plytváme ňou. Možno by sme sa mohli nad jej vzácnosťou zamyslieť o pár dní a to 22. marca. Práve tento deň je vyhlásený za Svetový deň vodya to od roku 1993.

voda

Ľudia vodu využívajú na pitie, umývanie, čistenie, na výrobu elektriny… Pre mnohých živočíchov je voda domovom a životným prostredím. Bez vody by však aj ľudia nemohli prežiť. Dospelý človek by mal za deň v priemere vypiť 2 až 3 litre vody, závisí to však od jeho váhy a veku. Hmotnosť človeka tvorí až zo 60 % voda. Smutné je, že až jeden a pol miliardy ľudí na svete nemá žiadny prístup k nezávadnej vode. Mnoho z nich zomiera následkom pitia znečistenej vody. Polovica škôl na svete nemá prístup k pitnej vode a sú miesta na zemi, kde musia ľudia ísť vyše 4 kilometre, aby našli vodu na pitie.

Vodou by sme mali šetriť. Už taká maličkosť ako splachovanie záchoda môže ušetriť stovky litrov ročne. Na jedno spláchnutie totiž v priemere spotrebujeme až 8 litrov vody, šetriče splachovania sú preto na mieste. Keď sa budete dnes sprchovať, spomeňte si na to, že pri 5 – minútovej sprche miniete toľko vody koľko nespotrebuje človek žijúci v slume za celý týždeň. Neznamená to, že by ste sa mali prestať sprchovať… Takí Američania si s vodou nelámu hlavu vôbec. Priemerná rodina v Amerika spotrebuje osemkrát viac vody ako rodina indická. Najviac vody sa minie v poľnohospodárstve, je to až 70%, v priemysle sa spotrebuje 22% vody. Milovníci piva spozornite. Na výrobu litra vášho obľúbeného moku sa minie 75 litrov vody.

minerálka

Najväčším zdrojom vody na svete je Antarktída, nachádza sa tu až 90 % zásob pitnej vody. Môžeme byť šťastní, kde žijeme, pretože naša voda patrí k najkvalitnejším v Európe. Zamyslite sa aj nad tým, čo kupujete v obchodoch. Predaj balenej vody bol najgeniálnejším nápadom. Až 40 % predávanej balenej vody obsahuje vodu z vodovodu. Tvrdej vody v našich kohútikoch sa báť nemusíte, takáto voda obsahuje vápnik a horčík a tým pádom je kvalitnejšia. Pite preto vodu z vodovodu a ihneď pocítite rozdiel vo vašej peňaženke.