Chcete žiť zdravšie? Nepreháňajte to s hygienou

Čistota pol života. Všimnite si, že iba pol! Prehnaným užívaním mydiel, šampónov, či čistiacich prípravkov v domácnosti, znižujete prirodzenú obranyschopnosť svojho organizmu. Tento fakt potvrdzujú aj lekári. Na čistotu netreba zabúdať. Nadmerné dezinfikovanie, však nášmu telu skôr škodí.

dlaň
 
Môže za to hlavne triklozán. Chemická látka so schopnosťou kynožiť „všetko živé“, má silné protibakteriálne a protihubové účinky. Výrobcovia mydiel, čistiacich prostriedkov, alebo pomôcok do kuchyne, používajú triklozán už viac ako 40 rokov.
Niektoré testy preukázali, že spôsobuje kožné ekzémy a alergie, poškodzuje sliznice a oči a celkovo narúša správnu mikroflóru pokožky.
Spôsobuje tiež odolnosť voči antibiotikám. Jeho nadmerným používaním svoje telo doslova namoríme, podobne ako drevo. Na zničenie baktérií je potom potrebná niekoľkonásobne vyššia dávka antibiotík.
Chemická látka má taktiež výrazný vplyv na životné prostredie. Dostáva sa do spodných a povrchových vôd, kde poškodzuje vodné organizmy. Nadmerne sa hromadí napríklad v telách rýb. Navyše sa z prírody veľmi ťažko odbúrava.
 
Výrobky obsahujúce triklozán:

 • mydlo, šampón, zubná pasta, pena na holenie
 • väčšina čistiacich prostriedkov do domácnosti
 • odpadkové vrecia
 • kuchynské dosky na krájanie
 • detské hračky
 • koberce
 • topánky
 • posteľná bielizeň
 • ponožky

 hygiena

Na etiketách ho najčastejšie nájdete pod označeniami: triclosan, irgacare, irgasan, microban.
 
Baktérie sú pre náš organizmus viac než potrebné. Nie je novinkou, že si vďaka ním budujeme imunitu. Najmä deti by mali byť pravidelne vystavované určitej dávke „špiny“. Kontakt so zvieratami, hlinou, alebo nehygienickým prostredím ako  napríklad sedadlá v autobuse. to všetko je pre nás len pozitívne. Ak by sa nám aj podarilo, náš domov udržiavať stopercentne sterilný, kontaktu s baktériami sa nevyhneme. Stačí otvoriť okno a sú dnu, alebo výjsť na ulicu, či použiť príbor v reštaurácii.
 

Spriateľte sa so špinou

 

 1. Ak sa sprchujete každý deň, skúste niekedy vynechať mydlo a šampón.
 2. Keď s lyžičkou zamiešate čaj, nemusíte ju okamžite drhnúť s litrom čistiaceho prostriedku. Jednoducho ju utrite a odložte.
 3. Zadovážte si domáce zviera.
 4. Domáci úbor môžete nosiť pokojne i viacero dní.
 5. Neumývajte si ruky 50 krát za deň.
 6. Kuchynskú linku stačí utierať čistou vodou. Dezinfekčné prostriedky používajte iba raz za čas.
 7. toaletu nemusíte drhnúť dva krát denne.