Ako si efektívne zbaliť batožinu na dovolenku?

Prichádza leto a mnohí z nás cestujeme za oddychom, zábavou a zážitkami. Či už sa chystáte do zahraničia alebo plánujete zostať na Slovensku potrebujete si zo sebou zobrať batožinu. Taktiež mnohé letecké spoločnosti majú určité stanovené veľkosti kufrov a tašiek, ktoré si môžete so sebou zobrať. Kvôli týmto obmedzeniam máme časti problém si zvoliť a zabaliť veci správne.

zavazadla.jpg
 
Prvým krokom je rozhodne výber vecí. Ten je samozrejme odlišný pokiaľ cestujete k moru ako keď idete na turistiku. Taktiež sa líši podľa počtu dní, ktoré na mieste strávite. Rozkliknite si webovú stránku leteckej spoločnosti, ktorou cestujete a pozorne si prečítajte pokyny pre cestujúcich. Nájdete tam aj zoznam vecí, ktoré sú zakázané alebo si ich môžete zobrať len do batožiny, ktorá smeruje do podpalubia. Tieto informácie Vám pomôžu predísť zbytočným nedorozumeniam a problémom na letisku. Pokiaľ ste si dovolenku objednali cez cestovnú kanceláriu tieto informácie obvykle nájdete v informáciách k Vášmu zájazdu prípadne na internetovej stránke. Pokiaľ plánujete cestu k moru si nezabudnite zobrať dobré opaľovacie krémy, tie na mieste môžete zakúpiť no najlepšie je používať vaše overené značky, ktorých zloženie nespôsobí negatívne reakcie s vašou pokožkou. Pokiaľ si nechcete brať malé cestovné veľkosti, kozmetiku si rozhodne zabaľte do podpalubnej batožiny. Na palubu je najčastejšie dovolená len veľkosť 100-150 ml a celkové množstvo tekutín dohromady 1 liter (môže sa líšiť u rôznych leteckých spoločností).

turistika.jpg
 
Oblečenie si vyberajte podľa štýlu vašej cesty. Pokiaľ plánujete na vašej dovolenke veľa cestovať a tráviť čas akčným spôsobom si vyberiete iné oblečenie ako na oddychovú dovolenku. Taktiež je dôležité dbať na počasie a podnebie v danej destinácii. To si vždy skontrolujte pred odchodom. Vyberajte si menej vecí s väčšou možnosťou kombinácii. Pokiaľ má Váš hotel formálne večere, nezabudnite na šaty alebo iné spoločenské oblečenie podľa Vašich osobných preferencií. Miesto v kufri môžete ušetriť napríklad rokovaním veci alebo používaním vákuových vrecúšok, z ktorých vytlačíte vzduch a uzavriete ich. Tým sa zmenší objem vecí, ktoré si beriete. Topánky sú vecou, ktorá pravdepodobne zaberá najviac miesta, preto sa snažte vybrať si vhodný pár, ktorý sa dá jednoduchšie zabaliť ako napríklad tenisky vyrobené z textílie. Elektroniku si zabaľte do príručnej batožiny, takto nielen ušetríte miesto pre oblečenie a kozmetiku ale zároveň máte istotu, že sa nepoškodí počas manipulácii s vašim kufrom na letiskách alebo v autobusoch. Rozhodne nezabudnite na nabíjačky. A samozrejme rátajte aj s voľným miestom pre veci, ktoré si následne kúpite na dovolenke.