Ako pre dieťa zvoliť strednú školu?

V prvom rade by ste sa mali pozerať na to, k čomu vaše dieťa inklinuje. Niekto je viac technický typ, niekto zase typ na cudzie jazyky. Iný možno chce skúsiť strednú odbornú školu pedagogickú. Možností je hneď niekoľko. Rozhodne však netreba vašu ratolesť nútiť do niečoho, čo sa mu nepáči. Ak sa vám pozdáva gymnázium, ale viete, že vaša ratolesť by sa tam len zbytočne trápila a nemá naň predpokladané vlohy, radšej od tohto vášho sna upusťte. Dnes je opäť v kurze odbornosť a navyše, po škole sa môže hneď zamestnať a ak nechce, nemusí nastúpiť na vysokú školu. Čo sa napríklad gymnázií netýka, pretože tam je vysoká škola priam nevyhnutnosť.studovna.jpg
Sledujte osobnostné predpoklady vášho dieťaťa. V škole sa dnes už robia testy, ktoré vyhodnotia, na čo sa skôr hodí. Okrem toho je dôležité dôkladne si naštudovať, či bude štúdium ľahšie alebo o dosť náročnejšie od základnej školy. Dnes už na webových stránkach nájdete dostatok informácií týkajúcich sa nielen predmetov a samotného fungovania školy, ale i to, či je dobrá a má svoje meno. Prípadne sa môžete informovať osobne na Dni otvorených dverí, ktoré sa konajú každoročne a ktoré ponúkajú žiakom i rodičom pohľad do systému a ukážu, čo ponúkajú a čím sa, naopak, líšia od iných stredných škôl alebo gymnázií. Odporúčame vám sa toho určite zúčastniť!
Prestup na strednú školu so sebou prináša veľké zmeny nielen v oblasti vyučovania a učenia sa, ale i pre rodičov. Možno zistíte, že váš syn alebo vaša dcéra musí zabrať v oblasti matematiky či fyziky. Ale nič nie je stratené a nemusíte sa toho obávať. Každý z nás má vlohy na niečo iné. Niečo ide človeku lepšie a nie zase horšie.malování.jpg
Ak vaše mesto neponúka školu, ktorú by váš syn alebo dcéra chceli študovať, nebojte sa poslať ho do susedného mesta. Z vlastnej skúsenosti vieme, že poslať ich na opačný koniec republiky nie je také tragické ako sa zdá. Dokonca to môže byť prospešné! Teda, pokiaľ ste z Prešova a vaša ratolesť túži ísť do Bratislavy napríklad z dôvodu, že tam je odbor, ktorý ju zaujíma, prediskutujte to spolu a pustite ju tam. Nebojte sa, na internáte o ňu bude postarané a navyše sa aj osamostatní.
Dnes už na internete nájdete celý zoznam základných, stredných a vysokých škôl, preto určite túto informáciu nepodceňujte a dôkladne si ju pozrite spolu s vašim budúcim stredoškolákom. A nezabúdajte, že slovo tu ma i on.