Výhody a nevýhody LED žiaroviek

So stúpajúcimi cenami elektriny by ste pri výbere osvetlenia rozhodne nemali zabúdať na šetrenie elektrickej energie. Ak nechcete, aby sa vám pri pohľade na účet za spotrebované energie zatmelo pred očami, investujte do úspornejších zdrojov svetla. V tejto súvislosti už väčšina počula pojem „LED žiarovka“. ČO to ale presne je? A ako sa líši od tej klasickej?

úsporná žárovka
Najväčšou výhodou ledky je minimálna spotreba elektrickej energie. LED žiarovky momentálne ponúkajú na trhu najlepšiu efektivitu premeny elektrickej energie na svetlo. Produkujú viac svetla na watt energie, než žiarovky (najmodernejšie cez 100 lm/W). Nezahrievajú sa. Poznáte to, keď si pri večernom čítaní chcete upraviť sklon stolnej lampičky, a nemôžete sa jej ani dotknúť, aká je od žiarovky horúca. U ledky sa vám to nestane. Elektrickú energiu, ktorú prijmú, premenia na svetlo bez vlastného zahrievania. Tým tiež šetria elektrickú energiu. Ďalšou obrovskou výhodou je ich nenáročnosť na údržbu a dlhá životnosť. Na rozdiel od bežnej žiarovky je LED absolútne bezúdržbová. Môžete ju teda použiť aj na menej dostupné miesta, odkiaľ vám bude dlho spoľahlivo svietiť. Koľko je to dlho?

 

led žárovka

Životnosť LED žiarovky je minimálne 30 00 a maximálne 100 000 hodín, čo pri priemernom svietení činí 20 rokov bezúdržbového a nízkonákladového používania. V neposlednom rade je ledka ekologická. Neobsahuje totiž ortuť.

Má tiež okamžitú svetelnú účinnosť – to znamená, že hneď po rozsvietení poskytuje 100% svojho výkonu. Ak chceme osvetlenie stlmiť, LED žiarovka si na rozdiel od klasickej zachová rovnakú farbu svetla.
Odhaduje sa, že do dvoch rokov LED žiarovky https://www.ledprodukt.sk/67-led-ziarovky ovládnuť trh, pretože poskytujú suverénne najlepšiu efektivitu a sú najekologickejšie. Niektoré štáty už zvažujú zákaz výroby klasických žiaroviek. Zatiaľ však v súvislosti s LED žiarovkami môžeme hovoriť o relatívne vyšších cenách oproti klasickým. Keď si ale k obstarávacej cene klasickej žiarovky pripočítate cenu za elektrickú energiu, ktorú vám spotrebuje, zistíte, že ledka vôbec nie je taká drahá. Istou nevýhodou môže byť aj farba svetla. LED žiarovky vydávajú skôr studené biele, neutrálne svetlo, vhodné pre prácu. Klasické žiarovky skôr teplé biele alebo žlté, ktoré je vhodnejšie na relaxáciu, nie na prácu. Premyslite si, čo chcete v ktorej miestnosti hlavne robiť a prispôsobte tomu osvetlenie. Pri osvetľovaní bytu alebo domu je dobré zvážiť úspornejšie formy osvetlenia. Čím viac obytných priestorov, tým skôr. LED žiarovky v tomto smere predstavujú fenomén, ktorý stojí za to skúsiť.