Najčastejšie typy prílb pre motorkárov

Ku kvalitnému, ale hlavne bezpečnému pôžitku z jazdy na motorke sa radí výber vhodnej moto prilby. Prioritným bodom je zamerať sa na konkrétnu kategóriu prilieb a ich vlastnosti, ktoré by zodpovedali nášmu štýlu jazdy. Tento faktor je dôležitý nielen pre tých, čo s motorkou začínajú, ale rovnako tak aj pre tých skúsenejších či dokonca športových pretekárov.
Hlavne pre začiatočníkov však platí rada- orientovať sa na konkrétnu kategóriu na základe vašej preferovanej trasy, rýchlosti, terénu a vlastnej motorky.Jazdec na motorke, logo

  • Ak si napr. predstavíme jazdu v rýchlosti 200 km/h a s ňou silné nárazy vetra, je potrebné disponovať predným krytom alebo uzatvorenou prilbou, ktorá by však pri jazde na skútri mohla byť naopak zbytočne drahou a nemotornou voľbou.

K tým najčastejším typom sa radia integrálne, vyklápacie a otvorené prilby, pričom tento širší výber poskytuje napr. výrobca HJC.
Integrálne prilby sú zrejme najznámejším typom pre všetkých, čo vlastnia o niečo rýchlejšiu, respektíve športovú motorku. Prakticky sa radia ku kategórii športovo-cestných modelov. Ich prioritou je najmä bezpečnostná stránka a fakt, že pokrývajú celú hlavu vrátane tváre, čiže sú uzavreté, čím chránia takisto tvár proti nárazovosti vetra pri vyššej rýchlosti.Motocyklistka, športová jazda
Vyklápacie modely poskytujú spoľahlivú ochranu, no takisto praktickú stránku na základe možnosti predného vyklápania, ktoré oceníte najmä pri dlhších trasách. Ak vám zostáva dusno alebo chcete komunikovať, napiť sa, zatelefonovať si,… nemusíte zakaždým dávať dole celú prilbu a následne ju opäť nasadzovať.
Otvorené helmy disponujú nižším stupňom ochrany a nechránia bradu, no zato sú určené ako veľmi pohodlná a cenovo dostupná možnosť, ak si počas jazdy radi vychutnávate okolie a nechodí na motorke „ s vetrom o preteky“, ale skôr uznávate rekreačnú či skrátka pomalšiu jazdu spravidla na stroji so slabším motorom.